Czarna quinoa z dynią

quinoa czarna z dynią
quinoa czarna z dynią

Quinoa, inaczej komosa ryżowa, jest ciekawym niby-zbożem, które przywędrowało do nas z Ameryki Południowej. Quinoa podobnie jak ryż może mieć różne kolory od jasnego aż do czarnego. Najbardziej popularna i stosunkowo łatwo dostępna na rynku polskim jest żółto-jasna quinoa, która charakteryzuje się lekko orzechowym, gorzkawym smakiem. Właśnie ze względu na ten wyraźny smak, ziarno quinoa można mieszać z ryżem w proporcji 1:1.

Pozostałe odmiany quinoa, czerwona i czarna, mają już o wiele bardziej wyrazisty smak, a sama czarna quinoa zarówno pod względem wyglądu jak i smaku przypomina bardzo nasz mak. W przepisie, ze względu na walory kolorystyczne, została użyta czarna quinoa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać quinoa innego koloru. Wszystko zależy od fantazji.

czarna quinoa bio i dynia

quinoa czarna bio z dynią

SKŁADNIKI
  • quinoa czarna bio
  • filiżanka ugotowanej dyni
  • pół pokrojonego w kostkę jabłka
  • 3 figi bio
  • plasterek świeżego imbiru
  • pyłek pszczeli
SPOSÓB PRZYGOTWANIA
  1. Filiżankę quinoa płuczemy pod wodą i wrzucamy do rondelka. Przykrywamy wodą, tak aby przykryć quinoa (quinoa tylko nieznacznie zwięszka objętość podczas gotowania)
  2. Do gotującej się quinoa dodajemy pokrojone figi, jabła, plasterek imbiru i gotujemy pod przykryciem, aż quinoa będzie miękka.
  3. Pod koniec gotowania dodajemy dynię.
  4. Podajemy w miseczce. Można posypać pyłkiem pszczelim lub pokrojonymi orzechami.

quinoa czarna z dynią quinoa czarna z dynią

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *