Odchudzające krakersy bezglutenowe z algami

bezglutenowe krakersy z z nasion i wakame

Po udanym przepisie na odchudzający chleb bezglutenowy z algami, przyszła pora na odchudzające krakersy z pestek, ziarenek i glonów morskich. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wg coraz szerzej popularyzowanych badań nad algami morskimi, naukowcy oprócz licznych pozytywnych właściwości wskazują również na zmniejszanie wchłanialności tłuszczów przez glony. Do podobnych wniosków doszli również angielscy naukowcy po tym, jak grupa badana po zjedzeniu chleba wzbogaconego algami, zjadała mniejsze obiady od grupa kontrolnej. My posunęliśmy się trochę dalej i oprócz chleba użyliśmy alg do wypieku zdrowych i bezglutenowych karakesów.

Takie krakersy z pestek i alg zawierają mnóstwo cennych substancji, m.in. pochodzącego z alg jodu, niezbędnego dla prawidłowej pracy tarczycy, kwasów omega-3 pochodzących z pestek dyni i lnu oraz dzięki płatkom owsianym zdrowego błonnika biorącego udział w redukcji złego cholesterolu i chroniącego przed szybkim wzrostem poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne w diecie daibetyków.

Propocje i składniki są podobne do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku przepisu na krakersy z fig. Oczywiście zamiast fig, użyliśmy pokruszone wakame.

glony i krakersy z pestek

SKŁADNIKI

 • 5 łyżeczek pokruszonych alg wakame (mogą być równie dobrze dulsle lub sałatka morska)
 • 1 szklanka pestek ze słonecznika
 • 1/2 szklanki lnu złocistego
 • 1/3 szklanki pestek dyni
 • 1/4 szklanki czarnego sezamu łuskanego
 • 1 1/2 szklanki płatków owsianych
 • 10 łyżek zmielonego lnu
 • 1 łyżka syropu słodowego zbożowego ryżowego
 • 3 łyżki oleju rzepakowego
 • 1 1/2 szklanki wody
 • opcjonalnie szczypta soli morskiej (algi z natury są słone)

krakersy z glonami i grzybek

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 1. Wszystkie suche składniki dokładnie mieszamy w misce.
 2. Wodę łączymy ze słodem ryżowym, olejem rzepakowym, a następnie  łączymy z pozostałymi składnikami, tak aby utworzyła się klejąca masa (jeśli jest zbyt sucha, dodajemy odrobinę wody).
 3. Odstawiamy na 30 minut.
 4. W tym czasie przygotowujemy papier, który układamy na blasze do pieczenia. Wyjmujemy połowę masy pestkowej z miski i przekładamy na papier. Staramy się, aby masa wypełniła całą blachę. Najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem przy pomocy namoczonego wałka do ciasta oraz mokrych rąk, które pomogą nam wygładzić masę. Jeśli masa za bardzo się lepi, przykrywamy ją od góry dodatkową ilością papieru i dopiero wałkujemy. Gdy jesteśmy zadowolone z rezultatów ściągamy górną warstwę papieru i przy pomocy noża nadajemy formę krakersom.
 5. Podobnie postępujemy z drugą warstwą masy pestkowej.
 6. Kiedy obie blachy są gotowe, pozwalamy krakersom odpocząć przez kilka godzin, lub pozostawiamy na noc.
 7. Po tym czasie do nagrzanego do 170C piekarnika wkładamy blachę i pieczemy krakersy około 30 min (w zależności od tego, jaką kruchość chcemy uzyskać). Krakersy powinny mieć lekko złotawy odcień.
 8. Po zakończeniu pieczenia można je jeszcze na chwilę pozostawić w ciepłym piekarniku. Kiedy ostygną przecinamy je jeszcze raz w miejscu nacięć.
 9. Krakersy z algami można spożywać zaraz po wystygnięciu, lub przechowywać w pudełku w suchym i zacienionym miejscu do 3 tygodni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *