Batony z płatków quinoa z bakaliami

batony z płatków quinoa z bakaliami
batony z płatków quinoa z bakaliami

Quinoa (komosa ryżowa) sprawdza się w wielu wariantach. Także powszechnie już dostępne płatki quinoa, podobnie jak ziarno, sprawdzają się w bardzo wielu potrawach. Płatki quinoa są łatwiej strawne i szybsze w przygotowaniu niż same ziarno quinoa, dlatego nadają się świetnie do przepisów nie wymagających zbędnych zabiegów.Tutaj podajemy łatwy przepis na batony z płatków quinoa z bakaliami, które świetnie sprawdzają się w sytuacji kiedy mamy ochotę na małe co-nieco, ale chcemy, aby było zdrowe.batony z płatków quinoa z bakaliami DSC_0044

SKŁADNIKI
 • 1 szklanka płatków quinoa
 • 1/2 szklanki migdałów
 • 1/2 szklanki surowych pistacji (pistacje można zastąpić innymi orzechami, lub zwiększyć ilość migdałów do jednej szklanki)
 • 1/2 szklanki sezamu białego
 • 1 szklanka moreli suszonych
 • 1 szklanka daktyli suszonych
 • 1 szklanka porzeczek suszonych (porzeczki można zastąpić rodzynkami lub innymi jagodami tj. czarnymi jagodami, jagodami goji, etc)
 • pół szczypty soli morskiej
 • 1/2 szklanki wody z namoczonych suszonych daktyli i moreli
 • tłuszcz kokosowy do smarowania papieru (opcjonalnie)
batony z płatków quinoa z bakaliami
batony z płatków quinoa z bakaliami
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
 1. Nagrzewamy piekarnik do ok. 180C.
 2. Płatki quinoa, migdały, pistacje i sezam łączymy ze sobą i przekładamy na blachę. Mieszankę tostujemy ok. 5 min aż płatki quinoa przyrumienią się (trzeba co jakiś czas sprawdzać czy płatki i orzechy nie przypalają się i potrząsnąć blachą).
 3. Pozwalamy mieszance ostygnąć (można pozostawić w piekarniku jeśli chcemy, aby płatki quinoa „doszły”).
 4. W międzyczasie namaczamy daktyle i morele w ciepłej wodzie (ok. 10 min). Po tym czasie odsączamy wodę z daktyli i moreli, ale jej nie wylewamy.
 5. Teraz wszystkie składniki łączymy ze sobą i miksujemy w blenderze, dolewając wody z namoczonych suszonych daktyli i moreli, aż składniki zaczną się łączyć, ale ciągle jeszcze jest się w stanie je odróżnić. Jeśli nasz blender jest za mały, można podzielić zawartość na 2 porcje.
 6. Taką masę wykładamy na nasmarowany tłuszczem kokosowym papier lub folię i przy pomocy drewnianej łyżki i szpatułki formujemy prostokąt ubijąjąc bo bokach i z góry.
 7. Posypujemy taką formę z quinoa i bakali pestkami dyni, które lekko wciskamy w masę.
 8. Masę z quinoa i bakalii wkładamy do lodówki/zamrażalnika na parę godzin. Po wyjęciu kroimy ją na batony. Takie batony można oddzielnie pakować w papier i wrzucać dzieciakom do tornistra lub sobie do torebki w ramach zdrowej przekąski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *