Co to jest skrobia kuzu?

kuzu bio
kuzu bio na bóle brzucha

Japoński korzeń kuzu (radix puerariae), znany na Wschodzie od przeszło 2 tys., zaliczany est do rodziny legumin. Pozyskiwana z niego w tradycyjny, trwający 90 dni, sposób skrobia kuzu, znana jest zarówno z właściwości kulinarnych, jako zdrowy substytut mączki ziemniaczanej, jak i leczniczych.

 

Skrobia kuzu na dolegliwości żołądka

To właśnie skrobia, która czyni z kuzu wspaniały produkt żelujący i zagęszczający w kuchni, jest częściowo odpowiedzialna za działanie lecznicze kuzu. Pewne cząsteczki skrobi kuzu wnikają w jelita i eliminują dyskomfort spowodowany zakwaszeniem, infekcjami bakteryjnymi i w przypadku biegunki – nadmiarem wody. Miseczka kleiku ze skrobi kuzu przynosi ulgę w przypadku bólów brzucha i podrażnienia jelit. Poleca się taką kurację zwłaszcza dzieciom, które często nie lubią smaku popularnych leków żołądkowych bez recepty.

Skrobia kuzu w walce z alkoholem

Ponadto, skrobię kuzu używa się do zwalczania alkoholizmu oraz zminimalizowania spustoszeń jakie alkohol już poczynił w organizmie. Harvardzki badacz Wing-Ming Keung, który udał się do Państwa Środka aby przyjrzeć się w jaki sposób chińscy lekarze leczą alkoholizm przy pomocy kuzu, jest orędownikiem tej metody. Keung przeprowadził wywiad wśród 30 lekarzy i przebadał ponad 300 przypadków, które potwierdziły, że napój z kuzu ułatwił kontrolę pociągu alkoholowego i zmniejszył łaknienie na alkohol, a także poprawił funkcjonowanie organów, na które miał wpływ alkohol.

Te pozytywne rezultaty jakie otrzymuje kuzu w zwalczaniu alkoholizmu, przenosi się także i na inne nałogi. Mówi się, że dzięki skrobi kuzu można przezwyciężyć nałóg palenia papierosów w ciągu zaledwie miesiąca.

Kuzu a medycyna chińska

Chińskie teksty medyczne opisują właściwości i zastosowanie tabletek z wyciągu z korzenia kuzu w leczeniu różnych chorób. Coraz częściej akupunkturzyści i zielarze, wyszkoleni w ziołach z Orientu, stosują skrobię kuzu jako uzupełnienie leczenia akupunkturą lub ziołami. Na przykład kleik ze skrobi kuzu w połączeniu z odpowiednimi ziołami można stosować w przypadkach wymagających eliminację nadmiernego ciepła z organizmu (jak ma to często w przypadku przeziębień, grypy i sztywnienia mięśni).

Kuzu zawiera flawonoidy

Wydaje się, że nie tylko zwolennicy makrobiotyki i tradycyjnej medycyny chińskiej są zwolennikami naturalnych terapi przy użyciu skrobi kuzu. Także Zachód zaczyna powoli przekonywać się do właściwości skrobi kuzu.

Według amerykańskiego doktora Subhuti Dharmananda, dyrektora Institute for Traditional Medicine and Preventive Health Care w Portland, w kuzu zawiera wysoką koncentracja flawonoidów, które pozytywnie wpływają na układ trawienny i krążenia. Flawonoidy oprócz tego, że znane są powszechnie ze swoich właściwości antyrodnikowych, to również wykazują zdolności do zapobiegania skurczowi mięśni gładkich, co przekłada się na zwiększony przepływ krwi i wyeliminowanie skurczów w jelitach. W ten sposób nauka zachodnia w sposób analityczny wyjaśniała to co Chińczycy i Japończycy wiedzą od dawna, na bóle brzuch nic tak nie pomaga jak miseczka kleiku kuzu.

2 przemyślenia nt. „Co to jest skrobia kuzu?

    1. Zaleca się spożywanie w formie podgrzanej-czyli kisielku;) Taka zawiesina lepiej osadza się w jelitach i żołądku, a tym samym lepiej spełnia swoje działanie zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *