Trudno wyobrazić sobie kuchnię meksykańską bez fasoli. Fasola stanowi dodatek do większości dań począwszy od śniadań, poprzez obiady i zupy, a skończywszy na podwieczorkach, ciastach i pastach. Jedyne co ulega zmianie to rodzaj używanej fasoli. Na Półwyspie Jukatan popularna jest czarna odmiana fasoli, podczas gdy w innych regionach używa się fasoli białej, czerwonej, kolorowej i wielu innych.
Czarna fasola jednak nieodmiennie króluje w kuchni nie tylko meksykańskiej, ale gwatemalskiej, kubańskiej czy wenezuelskiej, a zupa z czarnej fasoli jest dla latynosów tym, czym dla nas pomidorówka – wszystkie babcie wiedzą jaką ją ugotować i przekazują tę wiedzę kolejnym pokoleniom. Sekret zupy z czarnej fasoli polega jednak nie tylko na odpowiedniej recepturze, ale przede wszystkim na czasie gotowania – zupę z czarnej fasoli gotuje się od 4-5 godzin. To właśnie wtedy zupa nabiera mocy oraz charakterystycznej, atłasowej konsystencji. Sposobem na sprawdzenie tego, czy polewka jest gotowa, jest włożenie i wyciągnięcie łyżki – dobrze ugotowana zupa powinna „oblepiać” łyżkę.
SKŁADNIKI
- filiżanka suchej czarnej fasoli bio
- główka posiekanej cebuli
- 2 ząbki czosnku
- pół szklanki oliwy z pierwszego tłoczenia
- zielona papryka słodka (ewentualnie, dla ostrzejszego smaku, możemy wrzucić pół papryczki chilli, z której wybieramy nasienie)
- sól
- pieprz
- liść laurowy (opcjonalnie)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
- Czarną fasolę płuczemy i namaczamy na noc.
- Następnego dnia zmieniamy wodę, w której moczyła się fasola, a nastęnie zagotowujemy ją.
- W międzyczasie na naoliwionej patelni rozgrzewamy łuszcz i dodajemy pokrojoną cebulę, paprykę i czosnek.
- Dusimy pod przykryciem aż warzywa się zeszklą.
- Warzywa z patelni przekładamy do garnka z gotującą się fasolą. Gotujemy pod przykryciem 4-5 godzin, co godzinę sprawdzając czy nie trzeba uzupełnić wody. Pod koniec gotowania dodajemy sól i pieprz (jeśli sól dodamy zbyt wcześnie, fasola trudniej się będzie gotować ). Możemy też zajrzeć do gotowca, żeby zobaczyć jak gotować strączkowe. Wyłączamy zupę kiedy niektóre ziarnka czarnej fasoli zaczną się rozpadać, a łyżkę zacznie oblepiać płyn. Zupa z czarnej fasoli jest gęsta i płynu powinna zawierać tyle, aby tylko nieznacznie przykryć fasole.
Czas gotowania czarnej fasoli jest bardzo ważny i nie polecamy chodzenia na skróty 😉 chyba, że się posiada szybkowar. Zupa z czarnej fasoli dopiero nabiera smaku i właściowści po długogodzinnym gotowaniu. Odpowiednio ugotowana zupa stanowi raczej rodzaj wywaru i staje się bardzo pożywna i esencjonalna. Ponadto, prawdopodobnie ze względu na długi czas gotowania, zupa z czarnej fasoli nie powoduje przykrych problemów gastrycznych, o której obwinia się rośliny strączkowe.
Zupę z czarnej fasoli podaje się w towarzystwie ryżu (np. ryż po meksykańsku), placków kukurydzianych i pasty z awokado. Świetnie nadaje się jako podstawa zarówno śniadań, obiadów jak i kolacji 😉 Kto raz spróbuje wywaru z czarnej fasoli, będzie stale tęsknił za jej aksamitnym, głębokim smakiem.