Śniadanie z płatków quinoa

śniadanie z płatków quinoa
śniadanie z płatków quinoa

Quinoa to starożytne zboże pochodzące z Andów, które stanowiło podstawę diety Inków. Jak żadne inne ma najwyższą zawartośc białka i tłuszczów. Zboże quinoa zawiera więcej białka niż mieści się w szkalnce mleka. Dlatego szczególnie polecane jest dla dzieci, kobiet w ciąży i połogu. Na dodatek stanowi bogate źródło fosforu, żelaza, witamin z grupy B i wit. E. I chyba nie trzeba przypominać, że quinoa nie zawiera glutenu 🙂

Śniadanie z płatków quinoa
  • 1 fliżanka płatków quinoa bio
  • suszone na słońcu morele bio (lub inne suszone na słońcu owoce)
  • biały sezam bio do posypania

Filiżankę płatków quinoa zalewamy od 2 do 5 filizanek wody (w zależności o konsystencji jaką chcemy uzyskać), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu ok. 5 min. Do płatków quinoa w czasie gotowania dodajemy suszone  morele (ale równie dobrze mogą to być rodzynki, figi, lub daktyle, które wprowadzą słodki smak do potrawy). Podajemy w miseczkach, oprószone prażonym sezamem, który stanowi pełnowartościowe źródło kwasów nienasyconych i białka.

Warto podkreślić, że ogromne znaczenie ma jakoś zboża quinoa i owoców suszonych, zwłaszcza w przypadku najmłodszych i kobiet w ciąży. Do przygotowania potrawy używamy ekologicznych płatków quino, niesiarkowanych owoców suszonych i ekologicznego sezamu.

WARTO WIEDZIEĆ

Quinoa – pozbawiona glutenu alternatywa dla zbóż

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *