Szarlotka to jesienny klasyk. Choć jej miłośnicy, do których zdecydowanie należę, zapewne uwielbiają ją o każdej porze roku. Dla mnie najlepsza w wersji z mąką orkiszową, ale dziś coś dla tych, którzy muszą bezglutenowo. Mocno orzechowa, bo jedna porcja orzechów ukryła się w kruchym spodzie, druga w połączeniu z migdałami i słodem tworzy chrupiącą słodką górę. Można też przygotować ciasto z podwójnej porcji i wypróbować wersji z kruszonką. A zapach podczas pieczenia zaczaruje wszystkie jesienne szarości i chłody.
Składniki:
CIASTO:
- 6 łyżek mąki ryżowej pełnoziarnistej bio (bezglutenowej)
- 2 łyżki mąki kasztanowej bio bezglutenowej
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej bio bezglutenowej
- 100 g mielonych orzechów włoskich bio
- 75-80 ml nierafinowanego oleju kokosowego (forma płynna)
- 5 łyżek nierafinowanego cukru trzcinowego
- 3 do 5 łyżek wody lub mleka owsianego (bezglutenowego)
- 3 łyżki mielonych płatków kokosowych bio
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
JABŁKOWE NADZIENIE:
- 5 dużych jabłek
- garść rodzynek bio
- 5 daktyli bio
- 3 łyżeczki cynamonu
- wanilia
CHRUPIĄCA GÓRA:
- 1 1/2 szklanka orzechów włoskich bio
- 1/2 szklanki migdałów bio
- 4-5 łyżek ryżowego syropu słodowego bio
Sposób przygotowania:
- Orzechy do ciasta mielimy w kubku z ostrzem „S”. Przesypujemy do większej miski i dodajemy pozostałe składniki. Wszystko mieszamy najpierw łyżką, a potem ręcznie zagniatamy ciasto dodając ewentualnie dodatkową łyżkę mleka. Wstawiamy do lodówki na ok 30 minut. Następnie przekładamy do foremki i podpiekamy przez ok 5 minut w temp 170 stopni
- Jabłka obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i umieszczamy w dużym garnku lub na większej patelni. Dodajemy rodzynki, daktyle, cynamon i odrobinę wody. Prażymy pod przykryciem ok 5 minut od czasu do czasu mieszając.
- Orzechy i migdały siekamy na mniejsze kawałki. Do rondelka przekładamy słód i podgrzewamy następnie dodajemy posiekane orzechy i mieszamy energicznie drewnianą łyżką.
- Na podpieczony spód układamy ciepłe nadzienie i wykładamy orzechową warstwę.
- Wszystko pieczemy jeszcze razem ok 30 minut w temperaturze 160 stopni. Po ok 10 minutach pieczenia przykrywamy ciasto papierem do pieczenia, aby nie przypalić orzechowo-migdałowej warstwy.
Dodatkowe informacje:
- Na zdjęciu w misce widoczna jest ilość składników na podwójną porcję do wersji z kruszonką. W tej wersji można pominąć wstępne pieczenie spodu.
- Blaszka ma wymiar 24 x 24 cm.
- Tak, pierwszy kawałek kroi się trudno i raczej nie ma szans, żeby pozostał w całości, ale z kolejnymi będzie już lepiej, szczególnie jeśli ciasto zupełnie wystygnie.
- Uwaga! proponuję kontrolować czas pieczenia, gdyż jak wiadomo piekarniki różnią się od siebie niby ta sama temperatura, ale… 🙂
- W wersji niewegańskiej olej kokosowy można zastąpić roztopionym masłem.
- Jeśli mamy dobrej jakości np. ekologiczne jabłka, skórki i gniazda możemy zagotować z wodą i potraktować jako bazę do kompotu.
Smacznego!!!
Dla Bionica przygotowała:
Katarzyna Filip