Kwadratowa polenta z musem jabłkowym

DSC_0089-001 Polenta jest bajecznie prostą do przygotowania potrawą. Wystarczy do niej tylko kasza kukurydziana bio (koniecznie ekologiczna, gdyż kukurydza jest najpowszechniej genetycznie modyfikowanym zbożem i nawet w Polsce nie można już stwierdzić czy kukurydza, z którą mamy do czynienia, nie została zanieczyszczona GMO), woda i mini szczypta soli. To wszystko. Taka polenta jest bardzo popularną potrawą w Rumunii, gdzie w każdym przydrożnym barze serwują się ją zamiast ziemniaków, a w Ameryce Południowej choć sama polenta nie jest aż tak popularna (za wyjątkiem bardzo drobno zmielonej kukurydzy na mąkę, z której wyrabia się tamale i arrepas) to od kukurydzy i potraw z niej robionych nie da się uciec.

Prezentowany przepis na kwadraciki z polenty został zainspirowany artykułem o kukurydzy znalezionym w meksykanskiej prasie. My wykorzystaliśmy go w połączeniu z musem jabłkowym, bo akurat jabłek mamy bez liku. Natomiast kwadraciki z polenty można podawać z przeróżnymi dodatkami, a w połączeniu np. z pieczonym szpinakiem świetnie nadadzą się na przystawki na przyjęciach zamiast tradycyjnych kanapek. No i oczywiście będą o wiele lżejsze i  zdrowsze (pod warunkiem, że użyliśmy kaszy kukurydzianej bio ) 😉

DSC_0033 SKŁADNIKI
  • 1 1/2 filiżanki kaszy kukurydzianej bio
  • 4 filiżanki wody
  • 1/8 soli morskiej
  • 3 łyżki tłuszczu kokosowego bio
  • mus jabłkowy (przepis tutaj)
  • 1/2 filiżanki pestek słonecznika bio
  • 1/2 płatków kokosowych bio
DSC_0057SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
  1. Kaszę kukurydzianą i sól mieszamy z 1 filiżanką wody. Pozostałą wodę doprwadzamy do wrzenia.
  2. Rozrobioną kaszę kukurydzianą dodajemy do gotującej się wody  i gotujemy około 1-2 minut aż polenta zacznie gęstnieć.
  3. Do polenty dodajemy tłuszcz kokosowy i całą masę przekałdamy na blachę.
  4. Polentę rozpłaszczamy szpatułką, formujemy placek o grubości 1 cm (można też w zależności od upodobań zrobić grubszy placek) i odstawiamy do wystygnięcia na około 30 min.
  5. Na polentę nakładamy mus jabłkowy, który posypujemy pestkami słonecznika i płatkami kokosowymi i wstawiamy do rozgrzanego na 140C piekarnika na około 20 minut.
  6. Po wystygnięciu placka, kroimy polentę w kwadraciki i serwujemy. Kwadraciki z polenty można podawać na zimno lub ciepło i odgrzewać na patelni. Można podawać polene słodem zbożowym ryżowym lub śmietanką kokosową.

Wystarcza na około 12 dużych kwadratów polentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *