Jak rolnicy radzą sobie z chorobami, insektami i chwastami w rolnictwie ekologicznym?

W dobie powszechnego użycia pestycydów i herbicydów, które są szkodliwe dla zdrowia, a które wykorzystuje się w rolnictwie konwecjonalnym, warto przyjżeć się w jaki sposób ze szkodnikami i chwastami radzą sobie rolnicy w uprawach ekologicznych.

Rolnictwo ekologiczne jest ściśle związane z glebą. Od stanu gleby zależy nie tylko zdrowie roślin, ale również zwierząt i ludzi. W glebie zamieszkują miliardy mikro- (bakterie, nicienie) i makroorganizmów (dżdżownice), które uczestniczą w skomplikowanych procesach biologicznych, biochemicznych i fizykochemicznych, dzięki którym następuje rozkład materii organicznej, dzięki czemu rośliny otrzymują pożywnienie. Tylko dzięki organizmom glebowym rośliny otrzymują składniki pokarmowe w odpowiedniej formie, ilości i proporcjach. Rolnik ekologiczny dzięki stosowaniu płodozmianu, nawozów organicznych i roślin motylkowych (wraz z bakteriami brodawkowymi wiążą azot atmosferyczny), wpływa na poprawę gleby, jej zdolności utrzymywania wody i karmi pożyteczną florę i faunę glebową. Tylko gleba tętniąca życiem o dobrej strukturze zapewnia zdrowe rośliny, potrafiące bronić się przed chorobami i insektami, a także lepiej konkurującymi z chwastami.

Na przykład, nie tak dawno temu Szwedzcy naukowcy donieśli, że owady znczenie częściej zapylają truskawki ekologiczne niż konwencjonalne, na co prawdopodobnie ma wpływ właśnie struktura gleby oraz bogactwo flory i fauny w uprawach ekologicznych.

Odpowiednie odżywienie roślin i rozsądne gospodarowanie stanowi podstawową strategię w walce ze szkodnikami i ochronę przed chorobami. Dzięki płodozmianowi, stosowaniu roślin ochronnych, uprawie mechanicznej, odchwaszczaniu płomieniowemu i pieleniu ręcznemu udaje się rolnikom ekologicznym kontrolować chwasty. Z kolei szkodniki są unieszkodliwiane przez organizmy glebowe, np. dostarczane wraz z kompostem drapieżne nicienie, rośliny pułapki – np. cykoria, kukurydza, żyto, cebula odstraszają mątwika ziemniaczanego i buraczanego, owady pożyteczne jak np. biedronki i ptaki. Zatem głównym celem rolników ekologicznych jest ochrona wrogów naturalnych szkodników, dzięki zapewnienie im dogodnych warunków życia (np.: ochrona gniazd, zadrzewień, miedz itd.). Jeśli jednak zdarzy się, że populacja szkodnika wymknie się spod kontroli, na raturnek rolnik ekologiczny ma naturalne środki ochrony roślin, np. olejki roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *