Congee dosłownie „woda ryżowa” jest najbardziej popularną potrawą w Chinach i stanowi podstawę dla innych dań. Sam congee przyrządza się z ryżu (tradycyjnie białego jednak my wolimy pełnowartościowy ryż pełnoziarnisty) i wody, które gotuje się około 4 godzin. Sam proces gotowania na wolnym ogniu jest tutaj bardzo ważny, bo to właśnie dzięki niemu kleik ryżowy congee nabiera swoich zdrowotnych właściwości. Congee jest odżywczy i wzmacnia energię Qi (życiodajana energia wszystkich organizmów), a przede wszystkim harmonizuje centrum i oczyszcza. Działa łagodząco, chłodząco i odżywczo. U matek karmiących kleik ryżowy wspomaga wytwarzanie mleka.
Kleik z ryżu jest tak pożywny, a zarazem lekkostrawny, że można go podawać osobam starszym i rekonwalescentom, a niemowlakom podawać płyn z kleiku. Na dodatek osoby, które chciałyby się oszczyścić, ale ich konstytucja nie przemawia za głodówkami (np. wyziębione wegetarianki ;-)) mogą śmiało spożywać tę wzmacniającą centrum, a jednocześnie odciążającą system trawienny, potrawę.
SKŁADNIKI na podstawowy congee
- ryż okrągły pełnoziarnisty bio
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Podstawowy przepis na kleik ryżowy jest bardzo prosty. Ryż pełnoziarnisty okrągły i woda w proporcji 1:7 (a nawet 1:10). Lepiej jest użyć więcej wody, żeby ryż się nie przypalił podczas gotowania. Ryż z wodą doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy gaz (jeśli mamy płytkę do gotowania, to jej użyjmy) i gotujemy na wolnym ogniu 4-6 godzin (im dłużej tym więcej energii Qi), co jakiś czas mieszając, aby ryż nie przywarł do spodu garnka. Ważne jest też, aby użyć większego garnka, gdyż podczas gotowania ryż może kipieć.
KLEIK RYŻOWY CONGEE Z WARZYWAMI
Niemniej jednak jeśli komuś nie przypada do gustu sam kleik (jest bez smaku), to może na jego bazie ugotować równie zdrową i pożywną zupkę. Potrzeba do tego congee oraz dowolnych warzyw i przypraw.
SKŁADNIKI na zupkę congee z warzywami
- ryż okrągły pełnoziarnisty bio
- por
- marchewka
- pieprz czarny
- imbir
- sól
- oliwa z oliwek lub olej sezamowy
Do gotowego congee dodajemy osobno uduszone na oliwie warzywa (można również bezpośrednio do gotującego się ryżu wrzucić warzywa). Doprawiamy solą i pieprzem. Dzięki dodatku imbiru, pora, czarnego pieprzu i marchewki zupa z ryżu staje się bardziej odżywcza i rozgrzewająca.
WŁAŚCIWOŚCI WARZYW
- por – ogrzewa; skuteczny w leczeniu chronicznej biegunki
- świeży imbir – ogrzewa, usuwa zimno z organizmu
- czarny pieprz – rozgrzewa, usuwa gazy; zalecany przy bólach jelitowych
- marchewka – wspiera trawienie, eliminuje wzdęcia