Krakersy z pestek z suszonymi figami

pestkowe krakersy z figamiKrakersy z pestek z suszonymi figami są zarówno alternatywą dla tradycyjnego pieczywa, ale również dla różnego rodzaju czipsów i innych chrupiących przekąsek. Zwłaszcza jeśli mamy dzieci, takie pestkowe krakersy są doskonałym sposobem na to, aby przemyć trochę zdrowych tłuszczy i kwasów omega-3, których często brakuje w diecie dziecka. Dodatkowo takie krakersy z ziaren i fig są po prosu bardzo smaczne, dzięki procesowi prażenia, a dodatek fig, kminku i czarnego pieprzu (jeśli dzieci nie lubią kminku, to zmniejszamy jego ilość, lub w ogóle z niego rezygnujemy – podobnie w przypadku pieprzu) łamie smak i dodaje krakersom zdrowej słodyczy.

Nie ma nic przyjemniejszego niż jesienne wieczory z książką kiedy po ręką mamy coś do chrupania. Krakersy doskonale zastępują kanapki. Mimo tego, że są świetne same w sobie, to można je przekładać dowolnymi produktami: pesto z migdałów, hummusem, pastą z czarnej fasoli, ale również jajkiem, serem czy rybą. Ponadto można je długo przechowywać w suchym miejscu (do kilkunastu dni) i zabierać ze sobą wszędzie: do pracy, szkoły czy na piesze wycieczki. Dzięki pokaźnej zawartości zdrowych pestek i ziarenek oprócz cennych tłuszczy, krakersy dostarczają także sporo pełnowartościowego białka, a dzięki temu zapewniają na dłużej uczycie sytości.

Z podanych proporcji otrzymujemy 2 wielkości blachy do pieczenia warstwy krakersów. U nas krakersy pokroiliśmy w tradycyjne prostokąty. Niemniej możemy się pobawić kształtem i kroić je w kwadraty, trójkąty, lub po prosu łamać. A jeśli mamy dzieci i chcemy być bardziej twórcze wówczas można pokusić się o bardziej wymyślne kształty (może nie od razu całe zoo, ale już gwiazdki są jak najbardziej na miejscu). Oczywiście może również poeksperymentować z dodatkami ( mamy już dla Was przygotowaną inną wersję krakersów, ale to w następnym wpisie).

DSC_0339SKŁADNIKI

  • 1szklanka pestek ze słonecznika
  • 1/2 szklanki lnu
  • 1/3 szklanki pestek dyni
  • 1/4 szklanki czarnego sezamu łuskanego
  • 1 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 10 łyżek zmielonego lnu
  • 1 1/2 łyżeczki soli morskiej
  • 1 łyżka syropu słodowego zbożowego ryżowego
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 1/2 szklanki wody
  • 6 suszonych  drobno pokrojonych fig niesiarkowanych
  • 1/2 łyżeczki kminku
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

nasiona lnu, pestki dyni i słonecznika, płatki owsiane

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  1. Wszystkie suche składniki mieszamy w misce.
  2. Wodę łączymy ze słodem ryżowym, olejem rzepakowym, a następnie  dokładnie łączymy ze wszystkimi pozostałymi składnikami, tak aby pojawiło się lekko klejąca masa (jeśli jest zbyt sucha, dodajemy trochę wody).
  3. Odstawiamy na 30 minut.
  4. W tym czasie przygotowujemy papier, który układamy na blasze do pieczenia. Wyjmujemy połowę masy pestkowej z miski (chyba, że chcemy, aby krakersy były trochę grubsze wówczas wszystko mieścimy na jednej blasze) i przekładamy na papier. Staramy się, aby masa wypełniła całą blachę. Najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem przy pomocy namoczonego wałka do ciasta oraz mokrych rąk, które pomogą nam wygładzić krakersową masę. Jeśli masa za bardzo się lepi, przykrywamy ją od góry dodatkową ilością papieru i dopiero wałkujemy. Gdy jesteśmy zadowolone z rezultatów ściągamy górną warstwę papieru i przy pomocy noża nadajemy formę krakersom.
  5. Podobnie postępujemy z drugą warstwą masy pestkowej.
  6. Kiedy obie blachy są gotowe, pozwalamy krakersom odpocząć przez kilka godzin, lub pozostawiamy na noc.
  7. Po upływie odpowiedniego czasu, nagrzewamy piekarnik do 170 C.
  8. Wkładamy blachę do piekarnika na około 30 min (w zależności od tego, jaką kruchość chcemy uzyskać). Krakersy powinny mieć lekko złotawy odcień.
  9. Po zakończeniu pieczenia można je jeszcze na chwilę pozostawić w ciepłym piekarniku. Kiedy ostygną przecinamy je jeszcze raz w miejscu nacięć.
  10. Krakersy z pestek z figami można spożywać zaraz po wystygnięciu, lub przechowywać w pudełku w suchym i zacienionym miejscu do 3 tygodni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *