Muffiny czekoladowe z czarnej fasoli i jagód

czekoladowe muffiny z czarnej fasoli i jagód
czekoladowe muffiny z czarnej fasoli i jagód

Pamiętacie nasz przepis na wilgotne muffiny czekoladowe z czarnej fasoli? Proponujemy wam wersję leśną tego przepisu, bo z dodatkiem jagód (borówki amerykańskie też będą jak znalazł). Jak nasze wszystkie przepisy z czarnej fasoli, również i ten nie wymaga użycia mąki, a co za tym idzie nie zawiera glutenu. Muffiny czekoladowo-jagodowe są więc nie tylko smaczne, ale i, nie bójmy się tego powiedzieć, zdrowe. Czarna fasola to źrodło trudnego do uzyskania molibdenu, przeciutelniaczy (stąd jej kolor), ale również węglowodanów złożonych i błonnika, który wszystko wymiata (podobnie jak my wymiatać będziemy upieczone muffiny ;-)).

W przepisie zaeksperymentowaliśmy z jagodami (ważne, aby dodawać je pod sam koniec pieczenia, aby się za bardzo nie zmarszczyły), ale równie dobrze mozna użyć rodzynek, jagód goji czy innych pokrojonych suszonych owoców niesiarkowanych i ekologicznych – ważne jest, aby je wcześniej namoczyć. Także zachęcamy do wrzucania wszelkiego rodzaju orzechów, pestek i nasionek – wówczas uzyskamy super zdrowe muffiny musli, które nawet będzie można podrzucić ze zdrowym sumieniem 😉 niejadkowi na drugie śniadanie 🙂

muffiny z jagodami i czarną fasolą
muffiny z jagodami i czarną fasolą
SKŁADNIKI
  • 2 filiżanki ugotowanej czarnej fasoli bio
  • 2 łyżki lnu brązowego bio
  • 4 łyżki tłuszczu kokosowego
  • 1 filiżanka dobrej jakości kakao (bez dodatków)
  • 1 filiżanka syropu słodowego ryżowego
  • 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • mini szczypta soli morskiej
  • filiżanka świeżych jagód
czarna fasola, kakao i jagody
babeczki z fasoli czarnej, kakao i jagód
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
  1. Najpierw przygotowujemy len: siemię lniane mielimy (młynek do kawy starczy), a potem energicznie mieszamy w miseczce z 4 łyżkami ciepłej wody i odstawiamy na 15 minut, aby powzstała galaretowata masa.
  2. Ugotowaną czarną fasolę, tłuszcz kokosowy, kakao, syrop zbożowy, proszek do pieczenia i sól przekładamy do blendera.
  3. Dodajemy kisiel z lnu, dociskamy wieczko blendera, aby płyny nie wyciekły i miksujemy około 2 minut do czasu uzyskania gładnkiej masy. Jeśli blender jest nie wielki trzeba będzie podzielić zawartość na dwie części, a po zmiskowaniu połączyć.
  4. Do masy dodajemy jagody i delikatnie mieszamy, aby całość połączyć, ale żeby jagód nie uszkodzić.
  5. Przekładamy masę do foremek na babeczki do 3/4 wysokości. Optymalna ilość to 12 sztuk.
  6. Piekarnik nagrzewamy  do 175 C i wkładamy babeczki, które pieczemy około 20 minut. Babeczki powinny być wilgotne w środku więc nie ma potrzeby, aby zostawiać je dłużej w piekarniku.
  7. Na 5 minut przed końcem pieczenia możemy dodać świeże jagody na wierzch.
  8. Po ostygnięciu babeczki delikatnie wyciągamy, aby ich nie uszkodzić (możemy pomóc sobie widelcem). Można też je wyjadać łyżeczką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *