Jeśli zostało Wam trochę dyni, najlepiej Hokkaido, którą można spożywać ze skórką, albo zupy z przepisu na zupę z dynią z czerwoną soczewicą, to możecie je wykorzstać do tego, aby spożądzić pyszną i zdrową pastę, która stanowi smarowidło do chleba, wrapów lub do krakersów. Pastę z dyni Hokkaido można przechowywać w lodówce do kilku dni i dowolnie przyprawiać i modyfikować. Tak naprawdę ważna jest sama dynia i czerwona soczewica, która działa jako zagęstnik, ale jest również źródłem błonnika i roślinnego białka, reszta przypraw wg uznania. U nas tradycyjnie przyprawy rozgrzewające, ale można zrobić wersję łagodniejszą z odrobiną soli, lub bez przypraw dla najmłodszych. Dynia Hokkaido jest słodka podobnie jak marchewka więc bez problem powinna przypaść do gustu maluchom (a jeśli dodamy pasternak – sukces murowany).
SKŁADNIKI I SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Przygotowując pastę z dyni Hokkaido z czerwoną soczewicą używamy tych samych składników co w przepisie na zupę z dyni Hokkaido z soczewicą i postępujemy podobnie. Różnica polega jedynie na tym, że używamy mniej wody, a po ugotowaniu składników, pastę dokładnie miksujemy. Czekamy, aż ostygnie, a potem albo od razu ją używamy, albo przekładamy do słoiczka i wkładamy do lodówki.
W przypadku, gdy zostało nam trochę zupy z dyni i soczewicy, a my chcemy zrobić sobie z niej pastę, tak naprawę potrzebujemy ją tylko zagęścić. W tym celu gotujemy osobno 1/2 filiżanki czerwonej soczewicy, a potem miksujemy ją razem z zupą. Kiedy pasta trochę przestygnie sprawdzamy czy nie trzeba jej dodatkowo doprawić. Jeśli jesteśmy zadowolone ze smaku, możemy uznać, że pasta jest gotowa 🙂
WARIACJE:
- zamist dyni Hokkaido można użyć obranej ze skórki dyni cukrowej (choć prawdopodobnie będzie mniej słodka), buttersquasha, a nawet patatów (słodkich ziemniaków)
- zamiast czerwnonej soczewicy możemy użyć wcześniej ugotowanej cieciorki
- jeśli chcemy uzyskać bardziej kwaskowaty smak, możemy dorzucić jednego pomidora, a nawet ogórka kiszonego
- jeśli chcemy podkręcić smak, możemy do pasty dodać upieczoną paprykę
- do zagęszczenia pasty można również użyć płatków z kaszy jaglanej lub quinoa
Bardzo ciekawy post. Zachowalem twoja strone w ulubionych.
Teraz bede tu zagladal czesciej. Powinienes jedynie
zmienic szate graficzna bo ta wyglada troche nieciekawie.